Ewaluacja stanowi obiektywną ocenę projektu, programu lub polityki. Służy do określenia jego znaczenia i wartości, przy zwróceniu uwagi na zagadnienia szczególnie istotne dla zainteresowanych. Może dotyczyć wszystkich etapów ocenianego przedsięwzięcia: planowania, realizacji i mierzenia rezultatów. Głównym celem ewaluacji jest dostarczenie rzetelnych oraz przydatnych informacji, które pozwolą ocenić wartość przedsięwzięcia, przy uwzględnieniu odpowiednich kryteriów i standardów.
Ewaluacja służy tym samym:
-
Poznaniu mechanizmów funkcjonowania programu / projektu;
-
Usprawnieniu realizacji projektów / programów;
-
Stałemu ich ulepszaniu, poprzez identyfikację mocnych i słabych stron, diagnozę występujących problemów oraz wskazanie stosownych rekomendacji;
-
Określeniu stopnia zgodności z wstępnymi założeniami;
-
Określeniu efektów programów oraz działań instytucji w kontekście założonych celów;
-
Wskazaniu kierunków rozwoju;
-
Podniesieniu przejrzystości działań;
-
Bardziej efektywnemu wykorzystaniu funduszy;
Proces ewaluacji prowadzony jest w Polsce w celu ustalenia efektywności pomocy UE oraz w celu oszacowania jej oddziaływania w odniesieniu do celów danego Programu, a także analizy wpływu na specyficzne problemy strukturalne. Wytyczne w zakresie ewaluacji programów operacyjnych na lata 2007-13 definiują ewaluację jako osąd (ocenę) wartości interwencji publicznej, dokonany przy uwzględnieniu odpowiednich kryteriów i standardów. Osąd ten dotyczy zwykle potrzeb, jakie muszą być zaspokojone w wyniku interwencji oraz osiągniętych efektów.