Znajomość marki wśród klientów ma wpływ na podejmowanie przez nich decyzji zakupowych. Wynika to m.in. z przeświadczenia, że to co znane, wywołuje poczucie większego zaufania. Jak jednak wykonywać badania świadomości marki, by uzyskać na ich podstawie miarodajne wyniki?
Metody badania świadomości marki
Pomiar tego, czy marka jest znana w grupie docelowej, odbywa się współcześnie za pomocą prostych pomiarów ankietowych. Służą do tego m.in. ankiety CAWI, czyli Computer Assisted Web Interview. Największe zalety tej techniki to m.in. niski koszt realizacji przy możliwości jednoczesnego dotarcia do dużej grupy respondentów. Takie badania świadomości marki można przeprowadzi we współpracy z Centrum Badawczo-Rozwojowym Biostat®, które wspiera na każdym etapie realizacji projektu.
Oczywiście metoda CAWI nie jest jedyną, którą można w tym przypadku zastosować. Inne warianty to pogłębione wywiady indywidualne, ankiety papierowe PAPI, czy ankietyzacja wspomagana CAPI. Wszystko w zależności m.in. od tego, jak dużą grupę chce się poddawać badaniu oraz jak szybko chce się uzyskać odpowiedzi na zadane pytania.
Wprowadzanie do badania świadomości marki
Pierwszym krokiem w procesie jest postawienie pytań, na które odpowiedzi chce się uzyskać. Można bowiem badać różne kwestie dotyczące świadomości marki, w tym jej rozpoznawalność na tle rywali, lojalność wobec brandu, a także zwyczaje zakupowe. Zlecająca badanie firma uzyskuje więc naprawdę dużą ilość przydatnych danych, na podstawie których można budować długofalową strategię marketingową.
Kolejnym krokiem jest dobór próby badawczej, czyli do kogo badanie świadomości marki ma być skierowane. W tej sytuacji przedsiębiorstwo powinno wiedzieć nieco więcej o swojej grupie docelowej, czyli do jakich osób kieruje ono swoją ofertę. Jeśli firma ma jednak z tym problem, eksperci przeprowadzą analizę i określą reprezentatywną próbę.
Następną fazą jest przygotowanie kwestionariusza. To ważny etap, który musi być przygotowany rozważnie, gdyż niewłaściwie zadane pytania to także stracony potencjał na zyskanie wiarygodnych odpowiedzi. Na tym etapie również pomagają eksperci monitorujący stronę merytoryczną oraz dostępne warianty odpowiedzi.
Raport z badania świadomości marki
Ostatnią fazą, jednak niemniej ważną, jest stworzenie raportu końcowego z badania świadomości marki, na podstawie którego zostaną wdrożone odpowiednie działania. Błędem w tym przypadku jest to, że wiele firm pobieżnie traktuje uzyskane wyniki, tym samym tracąc szansę na naprawę szwankujących obszarów działalności. W takiej sytuacji można uznać, że budżet na wykonanie badania świadomości marki został zaprzepaszczony.
Obecnie badania świadomości marki wykonuje się we współpracy z ekspertami zewnętrznych jednostek, którzy troszczą się o ich merytoryczną stronę oraz o to, by firma uzyskała miarodajne wyniki. Jeśli szukają Państwo przedsiębiorstwa zajmującego się ich przeprowadzeniem, polecamy usługi Centrum Badawczo-Rozwojowego Biostat®. Istnieje ono na rynku od 16 lat, dlatego może poszczycić się doświadczeniem, tak ważnym przy przeprowadzaniu kompleksowych badań świadomości marki.