Pisanie ankiet to świetny sposób na zdobycie informacji o swoich klientach i rynku docelowym. Niezależnie od tego, czy próbujesz znaleźć najlepszy sposób na sprzedaż kolejnego produktu lub usługi, czy też szukasz sposobów na poprawienie dotychczasowych doświadczeń klientów, szybka ankieta jest wszystkim, czego potrzebujesz.
Niezrozumienie odbiorców
Dzięki przeprowadzeniu ankiety chcesz uzyskać informacje o swoich odbiorcach, ale najpierw musisz ich dobrze zrozumieć. Jak masz napisać ankietę, jeśli nie wiesz, kto ma być jej odbiorcą? Zastanów się, jaki język zastosować w badaniu, aby był zrozumiały dla Twojej grupy docelowej. Jeśli nie określisz swoich respondentów, a także nie przemyślisz formy i treści ankiety możesz nie uzyskać rzetelnych informacji, a co więcej możesz nie zdobyć minimalnej liczby odpowiedzi. Przed rozpoczęciem badania określ dokładnie cel, grupę docelową i jej elementy charakterystyczne.
Zbyt mała liczba odpowiedzi
Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, musisz zapewnić swoim klientom wiele opcji odpowiedzi. Wiele pytań ankietowych dotyczących Twoich doświadczeń może zawierać odpowiedzi typu "tak" lub "nie", ale w niektórych przypadkach, dla uzyskania dokładniejszych wyników, poproś respondentów o rozwinięcie zaznaczanych punktów. Dzięki temu będziesz miał bardziej zobrazowaną sytuację oraz dowiesz się, jakie opinie mają Twoi respondenci.
Nie korzystaj z pomocy, kiedy jej potrzebujesz
Stworzenie wysokiej jakości ankiety ma kluczowe znaczenie dla zwracanych badań od Twoich klientów. Jeśli Twoi klienci korzystają z urządzeń mobilnych i muszą powiększać i pomniejszać obraz, aby poprawnie odpowiedzieć na pytania, będą mieli złe doświadczenia i nie wypełnią ankiety. Zamiast tracić czas na tworzenie własnych ankiet, pamiętaj, że istnieją narzędzia i usługi, które mogą Ci w tym pomóc. Narzędzia online, takie jak SurvGo™, pozwolą Ci zbudować kompleksowe i autentyczne ankiety, na które Twoi użytkownicy będą pozytywnie reagować.
Dobrze formułuj pytania
Łatwo jest wpaść w pułapkę umieszczania ogólnych pytań ankietowych, takich, które wydaje Ci się, że powinieneś zadać i na które respondenci będą chcieli odpowiedzieć. Korzystnie jest jednak najpierw nadać swojej ankiecie cel. Zadaj sobie pytanie, do czego chcesz wykorzystać ankietę i jakiego rodzaju rezultatu oczekujesz. Być może chcesz poprawić jakość obsługi klienta, doświadczenia na stronie internetowej lub przeprowadzić badania rynku dotyczące Twoich produktów i usług. Nie próbuj jednak zmieścić tego wszystkiego w jednej ankiecie. To bardzo częsty błąd w badaniach. Upewnij się, że nadałeś swojej ankiecie tylko jeden cel. Oznacza to, że musisz edytować pytania po ich stworzeniu, aby upewnić się, że pasują do tego przesłania. Możesz również wykorzystać tę okazję do sprawdzenia innych elementów Twojego tekstu, takich jak gramatyka.
Zmuszanie respondentów do odpowiadania na wszystkie pytania
Musisz pamiętać, że ludzie wypełniają ankiety dobrowolnie, w czasie wolnym. Robią to z własnej woli, gdyż często nic za to nie dostają. Jeśli jednak ograniczasz postępy w ankiecie, ponieważ muszą oni odpowiedzieć na wszystkie pytania, respondenci po prostu ją porzucą. Pamiętaj, że niektóre pytania mogą być niewygodne dla poszczególnych respondentów.
Unikając tych błędów możesz być pewny, że przeprowadzić prawidłową ankietę. Dzięki takiemu badaniu uzyskasz użyteczne informacje, które będą niezbędne podczas podejmowania decyzji.